LEWISTON — Facing a fleet of large-school athletes clearly didn’t faze Cooper Hewett of the 1A ranks.

The Kendrick High junior won two boys’ event in the wind-rocked Idaho District II Meet of Champions on Thursday at Vollmer Bowl.

Hewett shrugged off a headwind to take the 100-meter dash by a tenth of a second, and his long-jump mark of 21 feet, 4 1/2 inches edged Conor Albrich of Lewiston by 2 inches in the annual gathering of the district’s top athletes in all enrollment classes. No team scores were kept.

Moscow snagged 12 wins.

The Bears swept the boys’ relays and got girls 3,200-meter win in personal-record time from Laurel Hicke in 12 minutes, 8 seconds.

In arguably the race of the day, Clara Anderson of Logos won the girls’ 1,600 by a thousandth of a second over Moscow’s Bec Kirkland in 5:34.62.

The Bears’ Eden Schumaker posted a season-best in taking the 400.

Area placers

GIRLS

200 – 3, Naomi Michaels, Log, 27.65.

400 – 1, Eden Schumaker, Mos, 1:00.51. 3, Emmy Parkins, Gen, 1:02.37.

800 – 1, Peyton Claus, Mos, 2:29.82. 2, Bec Kirkland, Mos, 2:35.47.

1600 – 1, Clara Anderson, Log, 5:34.62. 2, Bec Kirkland, Mos, 5:34.63.

3200 – 1, Laurel Hicke, Mos, 12:08.15. 3, Kayte Casebolt, Log, 13:35.38.

100 hurdles – 2, Ashley Webler, Troy, 17.37. 3, Serena Strawn, Mos, 17.63.

300 hurdles – 3, Keelyn Pilcher, Mos, 50.32.

800 relay – 2, Moscow 1:51.48.

Medley relay – 1, Moscow (Wilson, Schwager, Gomulkiewicz, Kirkland) 1:57.91. 2, Logos 2:02.98. 3, Deary 2:03.95.

1600 relay – 1, Moscow (Payne, Claus, Watson, Schumaker) 4:10.07.

Pole vault – 2, Lucia Wilson, Log, 8-0. 3, Claire Qualls, Mos, 8-0.

Long jump – 3, Tona Anderson, Dea, 16-1½.

Triple jump – 3, Eliza Olson, Ken, 33-7½.

BOYS

100 – 1, Cooper Hewett, Ken, 11.86. 3, Jacob Cardwell, Mos, 11.98.

200 – 2, Toby Searcy, Mos, 23.53.

400 – 2, Carson Corgatelli, Mos, 53.52. 3, Lane Hanson, Mos, 54.58.

800 – 1, Devon Conway, Mos, 2:05.25.

1600 – 2, Korben Bujnichi, Mos, 4:36.33.

3200 – 2, Korben Bujnichi, Mos, 10:33.95. 3, Jonathon Ortman, Dea, 10:41.39.

110 hurdles – 1, Jaxon Skinner, Mos, 16.48. 2, Isaiah Elliss, Mos, 17.21. 3, Zach Schwager, Mos, 17.75.

300 hurdles – 2, Isaiah Elliss, Mos, 42.05. 3, Kyle Spence, Gen, 43.53.

400 relay – 1, Moscow (Hansen, Searcy, J. Elliss, Cardwell) 44.56.

800 relay – 1, Moscow (Hansen, Cardwell, J. Elliss, Searcy) 1:33.88. 2, Troy 1:38.91.

Medley relay – 1, Moscow (Hanson, Hansen, Eldridge, I. Elliss) 3:56.89.

1600 relay – 1, Moscow (Hanson, Corgatelli, Conway, Searcy) 3:36.43.

High jump – 1, Jeff Waisanen, Gen, 5-10. 2, Dawson Durham, Gen, 5-8.

Long jump – 1, Cooper Hewett, Ken, 21-4½. 3, Jacob Cardwell, Mos, 19-11.

Triple jump – 3, Tyler Heath, Troy, 39-6¾.

Shot put – 1, Jonah Elliss, Mos, 45-10. 3, Rhett Sandquist, Troy, 41-7½.

Recommended for you