Here are the top reported outdoor marks this season for prep track and field athletes in the region. Hand times have been converted.

GIRLS

100 – Sydnee Balzer, Aso, 13.85. Kassie Collins, Lew, 12.93. Kaitlyn Cornish, Colf, 12.97. Nikki Halbert, Pom, 13.01. Chiara Allen-Featherman, Pul, 13.03. Anika Grogan, Lew, 13.11.

200 – Sydnee Balzer, Aso, 26.44. Anika Grogan, Lew, 26.59. Kaija Dybdahl, Troy, 26.95. Nikki Halbert, Pom, 27.20. Emily Collins, Lew, 27.21. Naomi Michaels, Log, 27.30.

400 – Eden Schumaker, Mos, 59.06. Skyler Beck, High, 1:01.25. Emmy Parkins, Gen, 1:01.35. Sydnie Zywina, Oro, 1:01.77. Emily Collins, Lew, 1:01.81. Adrienne Washington, Aso, 1:02.34.

800 – Peyton Claus, Mos, 2:23.34. Carmen Eggleston, Aso, 2:25.24. Ciara Chaffee, Pra, 2:27.85. Megan Varnum, Pul, 2:28.29. Nicole Jones, Pul, 2:31.13. Anya Banister, Gen, 2:31.46.

1600 – Ryan Hyatt, Pul, 5:26.38. Melanie Gianopulos, CV, 5:26.59. Chloe Overberg, Aso, 5:28.52. Bec Kirkland, Mos, 5:29.00. Kylie Franklin, Pul, 5:31.99. Clara Anderson, Log, 5:32.70.

3200 – Kylie Franklin, Pul, 11:07.96. Ryan Hyatt, Pul, 11:35.02. Chloe Overberg, Aso, 11:36.94. Maia Dykstra, Aso, 11:59.22. Laurel Hicke, Mos, 11:59.69. Clara Anderson, Log, 12:20.13.

100 hurdles – Peyton Teevens, Pul, 15.54. Madigan Kelly, Lew, 15.78. Ashley Webler, Troy, 17.01. Cassandra Clovis, Aso, 17.14. Ashley Dahl, Lew, 17.14. Baeli Kinsley, Gra, 17.15.

300 hurdles – Peyton Teevens, Pul, 44.79. Keelyn Pilcher, Mos, 47.92. Madigan Kelly, Lew, 48.14. Abby Rasmussen, Oro, 48.39. Kadance Schilling, CV, 49.02. Karalyn Volant, Pul, 49.72.

400 relay – Asotin 51.16. Pomeroy 51.27. Lewiston 51.44. Pullman 51.55. Grangeville 51.70. Orofino 52.53.

800 relay – Pomeroy 1:49.18. Grangeville 1:49.54. Moscow 1:49.76. Prairie 1:50.12 Asotin 1:50.16. Lewiston 1:52.30.

Medley relay – Moscow 1:51.82. Orofino 1:57.03. Grangeville 1:58.03. Nezperce 1:58.89. Logos 1:58.94. Prairie 1:59.34.

1600 relay – Moscow 4:05.64. Pullman 4:09.70. Asotin 4:15.56. Prairie 4:17.17. Lewiston 4:17.33. Logos 4:19.76.

Distance medley – Pullman 13:22.29. Colfax 14:43.71. Troy 14:50.69.

High jump – Jennah Carpenter, Lew, 5-3. Callie Bernatz, Lew, 5-2. Peyton Teevens, Pul, 5-2. Asha Campbell, Pul, 4-10. Alexis McKeig, Lew, 4-10. Darby Medel, Kam, 4-10. Eliza Olson, Ken, 4-10.

Pole vault – Jenna Herzog, Pul, 9-6. Adrienne Washington, Aso, 9-6. Martha Smith, CV, 8-6. Sydney Watko, Pom, 8-6.

Long jump – Jennah Carpenter, Lew, 17-4¼. Asha Campbell, Pul, 16-10. Kaitlyn Cornish, Colf, 16-9¾. Tona Anderson, Dea, 16-8. Cassidy Lustig, Ken, 16-7¾. Ruby Kessinger, Oro, 16-7½.

Triple jump – Adrienne Washington, Aso, 37-1½. Asha Campbell, Pul, 37-0. Ruby Kessinger, Oro, 35-10. Sydnie Zywina, Oro, 35-4½. Taylor Bogle, Clk, 35-1¼. Skye Mackintosh, Aso, 34-10½.

Shot put – Eva Millan, Clk, 37-0¾. Cooper Thomas, Oro, 36-1½. Destany Herbert, Pom, 35-6. Jalena Henry, Clk, 35-3. Erika Pickett, Clk, 34-3. Kaylynn Johnson, Oro, 33-1½.

Discus – Destany Herbert, Pom, 120-1. Abbigail Davis, High, 117-5. Noelyn Shriver, Gra, 114-2. Emma Edwards, Gra, 109-11. Erika Pickett, Clk, 108-3. Caitlyn Cronce, Nez, 103-8.

Javelin – Marielena Ronquillo, Clk, 119-0. Eva Millan, Clk, 116-6. Adrienne Washington, Aso, 112-2.

BOYS

100 – Dylan Hodge, Pul, 11.08. Cooper Hewett, Ken, 11.27. Lachlan Smith, Pul, 11.28. Conor Albrich, Lew, 11.39. Jonah Elliss, Mos, 11.41. Jacob Cardwell, Mos, 11.44.

200 – Toby Searcy, Mos, 22.74. Cooper Hewett, Ken, 22.78. Ozzy Wexler, Lew, 22.99. Lachlan Smith, Pul, 23.10. Dylan Hodge, Pul, 23.31. Thomas Martin, Aso, 23.41.

400 – Ozzy Wexler, Lew, 50.06. Noah Goeckner, Aso, 51.96. Julian Schreiber, Gen, 52.63. Thomas Martin, Aso, 52.74. Carson Corgatelli, Mos, 52.77. Fisher Gray, Troy, 52.85.

800 – Eliason Kabasenche, Pul, 1:59.96. Patrick Nairimo, Pul, 2:01.20. Devon Conway, Mos, 2:01.49. Ryley Griffiths, Colf, 2:03.00. Mason Nicholas, Aso, 2:03.76. Ethan Pollan, Gra, 2:04.24.

1600 – Eliason Kabasenche, Pul, 4:18.39. Caden Byrer, Lew, 4:25.08. Patrick Nairimo, Pul, 4:28.86. Payton Bigler, Lew, 4:37.04. Mason Nicholas, Aso, 4:38.92. Korben Bujnicki, Mos, 4:41.44.

Mile — Eliason Kabasenche, Pul, 4:17.04.

3200 – Eliason Kabasenche, Pul, 9:09.20. Caden Byrer, Lew, 9:54.90. Carson Sellers, Tim, 10:15.37. Joe McGuigan, Nez, 10:27.11. Korben Bujnicki, Mos, 10:33.95. Jesse Rector, Pul, 10:34.56.

110 hurdles – Adrian Thomas, Pul, 14.84. Harrison Smith, Lew, 14.91. Jaxon Skinner, Mos, 15.55. Cody Teevens, Pul, 15.74. Kaden Hamilton, Pul, 16.54. Isaiah Elliss, Mos, 16.56.

300 hurdles – Ozzy Wexler, Lew, 39.50. Adrian Thomas, Pul, 40.04. Harrison Smith, Lew, 40.49. Cody Teevens, Pul, 41.15. Isaiah Elliss, Mos, 41.68. Drew Fenter, Lew, 42.48.

400 relay – Pullman 44.46. Moscow 44.56. Clarkston 44.88. Lewiston 44.99. Asotin 45.01. Colfax 45.44.

800 relay – Moscow 1:30.94. Lewiston 1:32.01. Troy 1:37.48. Kamiah 1:37.52. Orofino 1:37.19. Genesee 1:37.60.

Medley relay — Moscow 3:40.12. Pullman 3:44.59. Kamiah 3:46.17. Troy 3:49.51. Logos 3:50.55. Asotin 3:53.60.

4x800 relay — Moscow 8:52.59. Lewiston 8:56.65.

1600 relay – Moscow 3:29.05. Lewiston 3:30.80. Pullman 3:32.06. Asotin 3:32.37. Genesee 3:35.10. Colfax 3:37.25.

Distance medley – Lewiston 11:56.15.

High jump – Brennen Tracy, Pul, 6-4. Edward Berglund, Clk, 6-0. Grant Click, Clk, 6-0. Jeff Waisanen, Gen, 6-0. Harrison Smith, Lew, 5-10.

Pole vault – Wesley McKee, Pul, 14-7. Tanner Bremer, Pom, 13-6. Eric Perry, Oro, 13-6. Logan Ledgerwood, Pom, 13-3. Colton Slaybaugh, Pom, 13-3. Dan Fowler, Oro, 13-0. Levi Lathrop, Clk, 13-0.

Long jump – Dylan Hodge, Pul, 22-5¾. Thomas Martin, Aso, 22-1¾. Cooper Hewett, Ken, 22-0. Conor Albrich, Lew, 21-2. Jacob Cardwell, Mos, 21-0. Abdullah Islam, Pul, 20-11.

Triple jump – Thomas Martin, Aso, 43-11¾. Cameron Hiatt, Colf, 43-7¼. James Lewis, Pul, 42-6½. Abdullah Islam, Pul, 42-6¼. Conor Albrich, Lew, 41-8½. Cameron Hovden, Clk, 40-8.

Shot put – Jonah Elliss, Mos, 49-2½. Carson Schmidt, Pra, 46-11. Isaac Krasselt, Pot, 44-2. Reid Thomas, Oro, 43-0½. Rhett Sandquist, Troy, 42-11. Dillon Sperber, Gen, 41-8.

Discus – Matt Coppernoll, Pra, 137-7. Zach Frasure, Gen, 135-6. Layton Gould, Kam, 133-7. Rhett Sandquist, Troy, 131-8. Carson Schmidt, Pra, 129-8. Pox Young, Lap, 128-0.

Javelin – Dakota Hall, Colf, 154-5. Logan Richardson, Aso, 137-6. Anthony Heaney, Pul, 133-9. Gunner Aune, Colf, 121-11. Jon Warwick, Aso, 121-8. Carson Cloaninger, Colf, 121-4.

Recommended for you